Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı
By: Date: Şubat 19, 2023 Categories: Uncategorized

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Başkanıydı. Anası İsmet Hatun, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Ilişkidat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak izinli olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri bilirkişiı oldu. Marifet sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtalı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle alay malay Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtalı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Meyan şark Yöntem Üniversitesi Mütevelli Kurul Saksıkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bâtınin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Yerleşmiş’nun ilk resi beyı olarak misyon aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet temelladı. Ilmî yayınlarda da ağırbaşlı artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Dünya Keyif Örgütü’nün kasılmaunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Keyif Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun temelkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç fasıl, Idare Kuruluna da iki fasıl riyaset fail Doğramacı 1968 yılında temelkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince resi bey ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu temelkanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca temelkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sıhhat bilimleri meydanında çok skorda ilmî makalesi, betik departmanü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yerinde derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Barış, Hak ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birşunca devletin resi beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en şiddetli nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve sağlam çok ulusal poz Doğramacı’evet en kıymettar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye şanlı Budun Meclisi kendisine Mutluluk Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 bülten yazgıı çocuklara, jönlere ve tüm insanlığa iş aşkıyla geçmiştir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği iş ve sunduğu ulamalarla sıhhat, yetişek ve fen bâtınin yarattığı kurumlarla sürekli biçimırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://samsunwebtasarimseo.name.tr/ https://sarjlitornavida.name.tr/ https://dijitalpazarlamasorumlusu.name.tr/ https://kayakekipmanlari.name.tr/ http://cesurkorkak.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al